Blog w sklepie internetowym? Zalety i cel.

Łukasz Gmys E-COMMERCE, Poradnik e-marketing Zostaw komentarz

Narzędzie budowania relacji konsumenckich, wizerunkowych, pozyskiwania leadów*,wspierania sprzedaży- blog!

 

Po co blog w sklepie internetowym?

To pytanie zadaje siebie wielu przedsiębiorców, właścicieli firm, czy osób odpowiedzialnych za marketing i promocję.

Prawda jest taka, iż blog firmowy potrzebują wszyscy, bez względu na rodzaj działalności, branżę. Jeżeli tylko masz stronę internetową lub co więcej werbujesz klientów prze Internet to blog firmowy jest „must havem”, czyli jest koniecznością.

 

 Zalety i cele blogów przy sklepach internetowych:

 1. Wizerunkowe, opiniotwórcze

Za pomocą bloga „obrazujemy” naszą firmę, budujemy pewien wizerunek, przedstawiamy osoby związane z firmą, ukazując czynnik ludzki, osobowy, a nie tylko finansowy aspekt prowadzenia działalności. Przedstawiamy firmę, pracę, zaangażowanie i oddanie wobec klientów. Przez publikację „stronniczych” artykułów na temat „naszej” firmy możemy budować wizerunek „chciany”, a nie aktualny, przez co możemy dowolnie kształtować odbiór i spostrzeganie publiczne danej firmy.

 

2. Wspierające działania SEO/pozycjonujące

Przez zamieszczanie artykułów branżowych, recenzji produtków związnych z prowadzaną działalnością i zoptymalizowanych pod frazy kluczowe dla danych produków , czy kategorii towarów dostarczamy wartościowe artykuły osobom zainteresowanym daną tematyką. To co jest wartościowe dla czytających również jest dowartościowane przez Google. Treści udostępniane przez sieci społecznościowe (Facebook, Twitter, Google+, Instagram..) dodatkowo wzmacniają wartość SEO danej strony.

Warto doczytać:

Formatowanie treść SEO – optymalizacja artykułów

3. Narzędzie relacji konsumenckich

Przez bloga porozumiewamy się z grupą klientów , lub z potencjalnymi klientami . Odpowiednio skonfigurowany blog pozwala na obustronną komunikację i otrzymywanie feedback’u na dany temat. Dodatkowo otrzymujemy podpowiedzi, analizujemy rynek i możemy odpowiednio reagować na zmiany rynkowe.

 

4. Specjalistyczne

Specjalistyczne. Blog daje nam możliwość budowane wizerunku specjalisty, lidera branżowego. Przez przestawianie siebie jako fachowca danej dziedziny możemy w systematyczny sposób zbudować i uzyskać miano lidera, specjalisty.

 

5. Wspierające sprzedaż

Blog, dobry artykuł opisujący zalety danej usługi, czy produktu pozwala na pozyskanie leada *(np. zapis do newslettera bloga), czyli kontaktu do osoby, która może być zainteresowane daną usługą, czy towarem. Również zmieszczenie kodu remarketingowego (Google Adwords) pozwala na targetowanie (dosięganie) potencjalnych klientów reklamą graficzną (bannery).

 

6. Kanał partnerski/ współpracy

Za pomocą bloga można nawiązać współpracę branżową, pozyskać partnerów komplementarnych z danej branży( np. działasz w branży AGD to możesz nawiązać współpracę z firmami serwisującymi, itd.). Możemy np. dokonać wymiany banerowej , publikować krzyżowo artykuły, powoływać się na zewnętrznych specjalistów.

 

7. Społecznościowe- social media

Przez publikacje treści branżowych, specjalistycznych tworzymy, przyciągamy grypy „fanów”, osób stale śledzących nasze wpisy. Dodatkowo przez zbudowanie i podpięcie strony typu facebok fanpage lub grupy na facebook’u do bloga otrzymujemy i budujemy społeczeństwo powiązane z daną dziedziną. Tak stworzona „sieć” to bardzo potężne narzędzie opiniotwórcze.

 

Jak zacząć, zbudować blog dla e-sklepu?

Blog wymaga poświęcenia i stałego nadzoru. Nie można pozostawić blog „samopasem”- trzeba o tym pamiętać.

Jeżeli firma posiada dział techniczny i osoby związane z SEO to może samemu postawić bloga (np. na systemach typu WordPress, lub innych CMS [Content Management System- system do zarządzania treścią])

UWAGA: Ciągłe ataki (spamowe, hakerskie) utrudniają życie blogerom. Blog należy systematycznie monitorować, backup’ować, aktualizować i optymalizować względem SEO i użyteczności (rozwijać technicznie, instalacja dodatków, różne IP, DNS, whois, newslettery etc.).

Przy współpracy z agencją interaktywną szczególnie ważnym aspektem jest „oddelegowanie” osoby, zatrudnionej w firmie, ze względu na posiadaną wiedzę branżową do pracy nad blogiem (chodzi o współprace merytoryczną, szukanie nowych możliwość, tematów publikacji, możliwości pozyskania nowych klientów, partnerów biznesowych…). Osoba taka poświęcając „godzinę lub dwie” w tygodniu w zupełności zaspokoi oczekiwania agencji.

 

Jeden blog, czy sieć blogów?

To zależy od branży, od możliwości i budżetu. Zdecydowanie, sieć blogów zwiększa zasięg komunikatów, przekazów, liczbę odbiorców, potencjalnych klientów, ale i wymaga głębszego „zapału i oddania” sprawie.

Najkorzystniejsze będzie zbudowanie sieci blogów wg schematu:

siec-blogow-schemat1Schemat budowy sieci blogów firmowych

 

O czym pisać na blogu?

To najtrudniejsza praca, ale jeżeli jesteś w „swoim” biznesie to poznałeś już problematyczne strony branży, klientów i dostawców. Najlepiej zatem jak będziesz rozwiewał wątpliwości, tłumaczył trudne zagadnienia, rozwiązywał problemy lub dawał porady i wskazówki. Jeżeli nie masz czasu to warto dobrze zaplanować tematykę publikacji wraz z agencją interaktywny, typu copywriting (pisanie tekstów) lub freelancer’ami (osoby pracujące na zlecenie). Dobrze również rozpocząć z kimś współpracę na zasadzie partnerskiej, oferując reklamę w zamian za dostarczanie wartościowych wpisów.

 

Zatem, czy warto posiadać blog firmowy?

Nie będą tutaj powoływała się na dane z Internetu i firm konsultingowych, które jednoznacznie wskazują, iż biznesy posiadające blogi firmowe uzyskują wymierne korzyści oraz przewagę względem firm nieposiadających blog, ale przedstawie przykład z własnego doświadczenia: z jednego zaplecza blogowego (swojego klienta) pozyskujemy wspólnie ok 10 tyś/m-c unikalnych odwiedzających, potencjalnych klientów i osób związanych ściśle z branżą. Więc śmiało mogę powiedzieć, iż warto posiadać bloga firmowego lub ich sieć.

Warto przeczytać:
Jak zwiększyć konwersje i sprzedaż w sklepach internetowych
Lead – osoba, firma, której dane kontaktowe zostały przez nas zapisane i są gotowe do kolejnej „obróbki”, w celu przekształcenie lead’a w konsumenta/klienta. Osoba taka wyraża zainteresowanie danym dobrem, zagadnieniem, tematem i „zostawia” swoje dane za pośrednictwem formularzy, zapytania telefonicznego, newslettera, plików cookie, etc.

 

Autor
Łukasz Gmys

Łukasz Gmys

Facebook Twitter Google+

Łukasz Gmys - pasjonat e-marketingu, analityki oraz nowych technologii internetowych. Swoje doświadczenie zdobył między innymi w firmach: SUN Microsystems (Oracle), Accenture, Pitney Bowes, Perspective Docklands czy Volt Consulting. Właściciel agencji TeKmedia.pl, co-founder systemu Alfascreen.com oraz Designby.me 3DTechnologies.