content-marketing

Content marketing. Główne problemy. 7 reguł do skuteczności + lista kontrolna

Łukasz Gmys Poradnik e-marketing, SEM

content-marketing

Napisałeś artykuł, stworzyłeś treść,  opublikowałeś? I co? I nic? A ponoć to ma działać! Witamy w content marketingu!

Jak uniknąć problemów i skutecznie realizować strategię marketingu treści!

 

Co to jest content marketing, po ludzku?

Marketing treści – to publikacja w mediach Internetowych wartościowej treści, podsiadającej pewne walory dla czytającego, za pomocą którego otrzyma on pewną wartość dodatnią, głównie wiedzę.  Celem publikacji jest edukowanie, zwiększenie świadomości czytającego na dany temat oraz pośrednio na temat jego twórcy/dystrybutora. Zatem content marketing to budowanie wizerunku firmy przez publikację wartościowej treści tematycznej, głównie edukacyjnej w Internecie.

 

Znaczenie marketingu treści

Zanim opiszę  główne błędy występujące we wczesnej fazie działań content marketingu omówię, jaki jest cel tej techniki promocji, czyli tzw. marketing przychodzący,  inbound marketing – którego działania skoncentrowane są na byciu odnalezionym przez potencjalnych klientów (w przeciwieństwie do outbound marketing, wychodzącego nachalnie naprzeciw, ingerując w przyzwyczajenia użytkowników). To właśnie jest kluczowe, to Twój klient ma Ciebie odnaleźć, a nie ty jego. Ile może być wart taki sposób budowania więzi, relacji pomiędzy marką a klientem w świecie komercjalizacji, dosłownie wszystkiego?

 

Cechy i reguły, które prowadzą do skutecznych działań content marketingu:

1. Pisz na temat, który Ciebie interesuje, który Ciebie przekonał i w który wierzysz.

Pamiętaj Wiara przenosi góry zatem potrzebna jest wiara w temat, w skuteczność poruszanych zagadnień, które są reprezentowane. Tylko w ten sposób będzie istniała dalsza motywacja do działania i obrony wartości każdego opublikowanego materiału a czytelnicy będą oczekiwać kolejnego artykułu jak kibice na kolejny mecz.

2. „Bądź na czasie”. Śledź trendy i aktualności. Bądź pionierem, ryzykuj.

Aktualność, real time marketing i sprawy przyszłościowe przyciągają czytelników i to nawet na długie lata. Zatem interesuj się tym, co jest na czasie, a tym bardziej będziesz na pozycji wygranej.

3. Pewność siebie. Haters gonna hate.

Pamiętaj, nie zadowolisz wszystkich, więc jeżeli posiadasz wiedzę i uważasz siebie za specjalistę, to nie daj sobie tego odebrać. Każdy wielki człowiek jest kochany i nienawidzony jednocześnie. Zatem jeżeli masz odrębne zdanie od innych, to nie bój się go ujawnić. Często alternatywne metody są bardziej skuteczne od tradycyjnych modeli działań, np. growth hacking.

Najpierw cię ignorują. Potem śmieją się z ciebie. Później z tobą walczą. Później wygrywasz. Zatem wdawaj się w dyskusje, korzystaj z kanałów social mediów, forów, grup tematycznych i śmiało publikuj tam swoje zdanie, artykuły i tematy, nie bojąc się krytyki, a nawet odrzucenia. Gdy Ciebie odrzucą, tym bardziej Ciebie zapamiętają.

4. Systematyczność i wytrwałość.

Długość konwersji, czasu decyzji zakupowej i wyboru oferty z reguły nie następują podczas pierwszego kontaktu potencjalnego klienta z artykułem, firmą, marką, brandem. Często również potrzeba czegoś więcej niż dobrej oferty. Poczucie bezpieczeństwa, zaufanie i inne czynniki wpływają na decyzje konsumenta przy wyborze oferty. Zatem tylko systematyczność publikacji, stała i cykliczna obecność w świadomości potencjalnych klientów zbudują silne relacje marketingowe.

5.  Just do it:)!

Wiem, kto odnosi sukces. Ci, którzy w pierwszej fazie projektów po prostu działają i nie rozmyślają, realizują przedsięwzięcia, choćby okrojone. Nie dotyczy to tylko projektów internetowych i całkowicie nielogicznego działania, gdyż należy posiadać oczywiście podstawowa wiedzę w danej branży. Im dalej w las tym więcej drzew, problemy zawsze są i będą, ale lepiej je rozwiązywać, gdy się pojawiają niż porzucać plany tylko z powodu możliwości zaistnienia problemów. Osoby, które działają, mimo porażek bardzo szybko się uczą i realizują kolejne przedsięwzięcia, i tak do skutku. Zatem pisz i twórz, nie czekaj aż będzie odpowiedni moment, bo lepszy może nigdy nie nadejść. Nikt nie jest specjalistą od razu, wszystko wymaga pracy, doświadczenia i zapału.

6. Wykorzystuj całe spektrum nośników „treści”, mediów content marketingu.

Nie tylko artykuły, ale i infografiki, podcasty, zdjęcia, videoblogi, prezentacje, to wszystko wchodzi w skład skutecznej strategii publikacji treści. Zaskocz nie tylko siebie, ale i innych. Czy w pośpiechu nie łatwiej zerknąć na ładną infografikę, w drodze do pracy posłuchać podcasta? To wszystko kanały, nośniki informacji web 3.0 (czymkolwiek jest lub będzie web 3.0 ;)). Każdy z tych sposobów dociera do innej grupy osób i zwiększa zasięg Twojej informacji. Jeżeli oddziałujesz na zmysły: wzrok, słuch, umysł to tym bardziej zapiszesz się w pamięci potencjalnych klientów.

Dodatkowo zwróć uwagę na możliwe kanały dystrybucji treści.

Marketing treści posiada różną formę, od artykułów po nagrania video, zatem logiczne będzie, iż  każdy przekaz wymaga odpowiedniego kanału dystrybucji. Trzeba pamiętać, iż kanały np. w social mediach Google+, a Facebook posiadają z reguły innych odbiorców. Nie postuj i „wrzucaj” swojego przekazy do jednego worka, segmentuj kanały wg ich przeznaczenia i grupy docelowej (targetu).

7. Nie spiesz się, weryfikuj i analizuj!

Stworzyłeś treść, sprawdź i zweryfikuj ją wielokrotnie, co więcej daj komuś do analizy. Tylko w ten sposób poznasz swoje wady, które podczas kolejnych publikacji już świadomie zneutralizujesz. Analizuj publikacje wg zasięgu, zaangażowania, liczby komentarzy i innych czynników wskazujących na zainteresowanie danym tematem.

 

Lista kontrolna marketingu treści

content-marketing-lista-kontrolna

Zanim zdecydujesz się na publikację swojej treści warto sprawdzić ją zgodnie z tymi punktami:

1. Czy to jest prawda?

To, co publikujesz powinno mieć twarde podłoże, opierać się na suchych danych lub po prostu na Twoim doświadczeniu. Zmyślając i tworząc fantazyjne treści nie zajdziesz daleko, odbiorca szybko połapie się w Twoich zamiarach i nie stworzysz silnej relacji.

2. Obronisz tę treść?

Czy jeżeli ktoś podważy Twoją treść, będziesz w stanie ją obronić? Przygotuj się do obrony, ale i oczywiście do przyjmowania krytyki i możliwości popełnienia błędu i pomyłki.

3.Masz plan na dystrybucję?

Każdy temat publikacji może posiadać lepsze lub gorsze kanały dystrybucji, ważne, abyś zawczasu  zrobił mały research gdzie Twoja treść się sprawdzi, np. grupy na facebook’u, fora tematyczne, grupy Goldenline etc. Publikuj i analizuj poszczególne kanały, abyś następnym razem celnie trafić w grupę docelową zainteresowaną daną tematyką.

4.Ktoś to zweryfikował?

Zanim zdecydujesz się na publikację niech ktoś zapozna się z Twoją treścią, uzyskaj feedback’u od bliskich, współpracowników, kolegów etc. Nie ma nic cenniejszego niż pozytywna krytyka.

5.Co zyska odbiorca?

Główną zasadą treści, content marketingu jest to, iż dokształcają i edukują one czytających, odbiorców, przekazują pewną wiedzę. Zweryfikuj, czy Twój odbiorca przekazu otrzyma coś w zamian, za poświęcony czas? Sprawdź, czy możesz jasno określić wartość, jaką zyska odbiorca po zapoznaniu się z Twoją treścią.

6.Jest to w przyjaznej formie?

Dostępność treści, prostota przekazu jest również kluczowa. Pamiętaj, iż większość użytkowników Internetu skanuje zawartość witryn, zatem dostosuj wygląd i formę swojego materiału.

7.Współpracujesz?

Poszukaj osób firm, które działają w podobnej branży lub które uzupełniają Twój profil wiedzy, czy usług. Zaproponuj współpracę na zasadzie wymiany artykułów, materiałów. Z takiej współpracy mogą powstać bardzo fajne projekty, a na pewno uzyskasz nowy kanał dystrybucji treści oraz wsparcie merytoryczne.

 

Content marketing to bardzo skuteczny sposób promocji przeżywający obecnie swój okres świetności.

Nie można mówić o SEO, budowaniu relacji marka klient, budowaniu wizerunku itd. bez content marketingu. Strategia ta wymaga jednak stałego i sporego nakładu pracy, czasu i środków inwestycyjnych. Należy pamiętać, iż działania content marketingu to działania długofalowe, żmudne i wymagające cierpliwości.

Autor
Łukasz Gmys

Łukasz Gmys

Facebook Twitter Google+

Łukasz Gmys - pasjonat e-marketingu, analityki oraz nowych technologii internetowych. Swoje doświadczenie zdobył między innymi w firmach: SUN Microsystems (Oracle), Accenture, Pitney Bowes, Perspective Docklands czy Volt Consulting. Właściciel agencji TeKmedia.pl, co-founder systemu Alfascreen.com oraz Designby.me 3DTechnologies.

Zapisz