Szybki audyt SEO – podsumowanie 10-ciu podstawowych elementów do weryfikacji w e-commerce na 2015 rok!

Łukasz Gmys ANALITYKA, E-COMMERCE, Poradnik e-marketing, SEO

seo-audyt-2015

Czym jest audyt SEO?

Jest to analiza elementów strony, czynników mających wpływ na “wyższe” rankowanie* (*pojęcia wyjaśnione na końcu artukułu) wyszukiwarek odnośnika/snippetu* do danej strony w swoich wynikach wyszukiwania (SERP*). Elementy te sprzyjają i powinny być odpowiednio zmodyfikowane, aby przyciągać roboty wyszukiwarek i ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny, jak i robotom sczytywanie informacji/treści.      

Podstawowe elementy wpływające na rankowanie

Należy zaznaczyć, iż elementy te powinny być zawsze modyfikowane pod odpowiednio zaplanowane słowa kluczowe (strategia słów kluczowych). To słowo kluczowe jest zawsze punktem wyjścia do stworzenia treści oraz edycji/dopasowania elementów mających wpływ na rankowanie.

WAŻNA  SEO zasada na 2015r.

Jeżeli mówimy, iż całą budowę, treść opieramy na słowie kluczowym to nie chodzi tutaj o bezwzględne powtarzanie frazy/synonimów/odmian fraz we wszystkich ważnych elementach witryny. Chodzi o temat, semantykę zagadnienia /frazy kluczowej, którą staramy się w najbardziej dogodny, opisowy i zarozumiały dla czytającego użytkownika sposób przedstawić.

Celem modyfikacji elementów mających wpływ na SEO nie jest oszukanie, ale pomoc robotom i algorytmom Google na zrozumienie danej witryny, jej sklasyfikowanie w rankingu w celu umożliwienia dostarczenia najlepszej treść wyszukującym.

  Zatem pisz i twórz pod i dla użytkownika, a Google się Tobie odwdzięczy!.

Aby algorytmy i roboty mogły odpowiednio zrozumieć daną witrynę można modyfikować:

1.Title Tag

Znacznik tytuł. Powinien zawierać ok 60-70 znaków (Google nie wyświetla ilość znaków, ale obszar w pikselach). Znacznik ten powinien zawierać krótki tytuł przedstawiający zawartość strony. Tytuł powinien stanowić motywację do kliknięcia dla szukającego oraz zawierać informację zgodne i odpowiadające zapytaniu wyszukiwania oraz zawartości strony.

Przykłady:

 •  Dla e-commerce: np. “Sony Camera 210XL – najlepsza kompaktowa kamera dla każdego”
 •  Artykuł: np. “10 zasad skutecznego pozyskiwania klientów online!”
 •  Strona firmowa: np. “Firma AWAO, wyłączny dystrybutor naczyń żaroodpornych”
Przykład tytułów w snippetach Google na zapytanie "sklep AGD"

Przykład tytułów w snippetach Google na zapytanie “sklep AGD”

Przykład tytułów w snippetach Google na zapytanie “sklep AGD”

 

2.Tag description

Znacznik opisu. Opis o długości ok 160 znaków. Jest to rozwinięcie myśli z tytułu, może zawierać przekaz marketingowy zachęcający do zapoznania się z treścią danej witryny, również kładzie nacisk na słowa kluczowe w formie odmienionej, wyrazy bliskoznaczne, jako synonimy lub tematycznie powiązane, ale w szczególności nacisk na ogólną problematykę, wyjaśnienie zagadnienia.

Przykłady:

 •  Dla e-commerce: np. “Nowoczesny Sprzęt AGD w Media Markt w Niższych Cenach. Zamów Online ! Bezpieczne zakupy On Line • Sklep OnLine czynny 24/7”
 •  Artykuł: np. “Współczynnik odrzuceń bounce rate informuje jaka część odwiedzających daną stronę internetową opuściło ją bez przejścia do innej podstrony. W praktyce..”
 •  Strona firmowa: np. “Nasz zakład stolarski oferuje wszelkiego rodzaju szeroko rozumiane usługi stolarskie w tym przede wszystkim: drzwi drewniane zewnętrzne oraz wewnętrzne”
Przykład meta opisów w snippetach Google na zapytanie "sklep AGD"

Przykład meta opisów w snippetach Google na zapytanie “sklep AGD”

Przykład meta opisów w snippetach Google na zapytanie “sklep AGD”

 

3.Friendly url

Przyjazny adres url. To nic innego jak zawarte w adresie url frazy kluczowe, lub odpowiednia struktura url (z podziałem na kategorie, działy, tagi etc.)

Przykłady:

 •  Dla e-commerce: np. http://www.agito.pl/agd/lodowki-i-zamrazarki/3630.html
 •  Artykuł: np. http://poradniktransportowy.pl/09/jak-wypelnic-dokument-cmr/
 •  Strona firmowa: np. www.stolarzpoznan.com.pl

 

4.Tagi H1, H2… nagłówki

To można powiedzieć ważne, wyróżniające dla użytkownika elementy strony lub treści.

Nagłówki trzeba postrzegać wg piramidalnej, warstwowej hierarchii, zaczynając od najważniejszych, czyli H1 do nagłówków w niższej strukturze, czyli przez H2 po H3, H4 i tak dalej.

Nagłówki to tak jakby elementy wyróżniające się o większym znaczeniu dla użytkownika. Utrzymuj swoje nagłówki wyższego rzędu bliżej użytkownika, w górnej części witryny/ artykułu (np. above the fold*).

Przykłady:

 •  Dla e-commerce: np. struktura witryny, podział produktów i ich opis w nagłówkach:
 1. może być oznaczenie głównej kategorii produktowej ,np. <H1>sporty zimowe</H1>
 2. kolejne nagłówki nazwą produktu np. <H2>kurtka zimowa nike polar 210</H2>
 3. właściwością, np. <H3>wiatroodporna i wodoodporna kurtka </H3> etc.
 • Artykuł: przez H1 możemy zawrzeć i wyróżnić pytanie, problem dla użytkownika, który wyjaśnimy w dalszej części artykułu, np. “Koniec z niedospaniem. Pokażemy jak przygotować swój organizm do prawidłowego snu!”, nagłówek H2 może być już częścią składniową zagadnienia, np. “Żywność jaką unikamy przed snem, itd.

 

 • Strona firmowa:
 1. H1 uwidacznia główne zalety firmy i krótko opisuje jej profil np. “Firma stolarska z wieloletnim doświadczeniem. Gwarancja i jakość są naszymi atutami!”
 2. H2 i kolejne to już wartości dodane firmy, usługi świadczone, np. H2 “usługi w ramach naszej działalności,
 3. H3 “cykliniarstwo”, “produkcja mebli pod wymiar”
Przykład zastosowania nagłówków przez firmę Saturn będącą w TOP1 dla frazy "sklep AGD"

Przykład zastosowania nagłówków przez firmę Saturn będącą w TOP1 dla frazy “sklep AGD”

Przykład zastosowania nagłówków przez firmę Saturn będącą w TOP1 dla frazy “sklep AGD”

 

5.Tag słów kluczowych

Meta keywords. Jest to miejsce w kodzie strony gdzie możemy zawrzeć słowa kluczowe dotyczące naszej witryny. Google od dawna nie bierze pod uwagę tego znacznika podczas rankowania, ale ponoć nadal można przez ten tag wskazać robotom o czym jest dana witryna.

 

Przykład zastosowania tagów meta keywords przez firmę Saturn będącą w TOP1* dla frazy "sklep AGD"

Przykład zastosowania tagów meta keywords przez firmę Saturn będącą w TOP1* dla frazy “sklep AGD”

Przykład zastosowania tagów meta keywords przez firmę Saturn będącą w TOP1* dla frazy “sklep AGD”

 

 

6. Natężenie słów kluczowych i korelacja fraz

Kiedyś był to bardzo powszechny sposób na manipulacje robotami/algorytmem wyszukiwarek w celu wyższego rankowania stron. Obecnie nie należy ściśle powielać frazy aby natężenie było jak największe, ale weryfikować samą budowę treści stron wg fraz aby upewnić się, iż jest zachowana tematyczność witryny.

Przykład analizy w systemie Alfascreen natężenia słów kluczowych dla danej podstrony

Przykład analizy w systemie Alfascreen natężenia słów kluczowych dla danej podstrony

Przykład analizy w systemie Alfascreen natężenia słów kluczowych dla danej podstrony

 

 

7. Współczynnik “html to text”

To stosunek kodu witryny do “czytelnej” treści, powinien być większy od 10%. tzw Thin content update* potwierdził wielu osobom, iż jakość ponad ilość (obecnie również jest lepiej wyrzucić z indeksu Google strony o słabej jakości ogólnej, małej wartości i zbędnych).

Przykład analizy w systemie Alfascreen wskaźnika html to text dla danej podstrony

Przykład analizy w systemie Alfascreen wskaźnika html to text dla danej podstrony

Przykład analizy w systemie Alfascreen wskaźnika html to text dla danej podstrony

 

8. Tematyczność

Jest to najważniejszy aspekt obecnie w SEO. Algorytmy wyszukiwarek są tak mocno rozbudowane i “inteligentne”, że z łatwością wyłapują próby manipulacji rankingów przez treść o niskiej wartości (np. update Panda). Tematyczność to nie tylko “poruszanie się” w wąskiej specjalizacji, ale również korelacja fraz, linków do zagadnień i tematów.

 

9. Długość tekstu

Istnieje kila opinii, ale z osobistego doświadczenia wiem, iż więcej oznacza lepiej. Analizując TOP 3 w wynikach wyszukiwania widać, iż pierwsze pozycje w SERP’ach (zagadnienia specjalistyczne) zajmują podstrony, które posiadają ponad 2000 słów.

 

10. Szybkość ładowania

Znaczenie ładowania ma nie tylko na samo SEO, ale również na ogólną satysfakcję użytkowników, zatem to co podoba się czytającym , podoba się i Google. Istnieje mnóstwo case’ów potwierdzających również jak szybkość ładownia strony miała wpływ na wskaźnik konwersji*. Narzędzie do testowania szybkości ładowania stron od Google https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

 

Zadbaj również o:

Duplikacja treści – jest to bardzo powszechne „zjawisko”. Szczególnie w dużych projektach, e-commerce, gdzie ta sama treść jest dostępna pod różnymi adresami url. Powoduje to zaniżenie wartości ogólnej witryny przez Google. Rozwiązaniem jest tag rel=”canonical” w którym wskazujemy na stronę „źródło”.

Przykład analizy w systemie Alfascreen występowania duplikacja nagłówków i tagów meta danej witryny

Przykład analizy w systemie Alfascreen występowania duplikacja nagłówków i tagów meta danej witryny

Przykład analizy w systemie Alfascreen występowania duplikacja nagłówków i tagów meta danej witryny

 

Reasumując

Twórz strony, artykuły unikalne, opisy produktów naturalnie, pod użytkowników,  staraj się jak najbardziej szczegółowo poruszać dana zagadnienia i pamiętaj o głównych czynnikach optymalizacji SEO onsite.

Większość elementów, a nawet więcej możesz analizować przez moduł SEO w systemie Alfascreen.

 

*Pojęcia w tym artykule:

 • Rankowanie – sposób ustalania przez wyszukiwarkę pozycji odnośnika do danej strony w wynikach wyszukiwania na dane zapytanie.
 • Snippet – skrót informacji o danej stronie znajdujących się w wynikach wyszukiwania danej wyszukiwarki, np. Google. Narzędzie do weryfikacji snippetu http://www.seomofo.com/snippet-optimizer.html
Przykład analizy za pomocą Alfascreen snippetu streszczenia odnośnika możliwego z wyszukiwarki Google dla danej witryny

Przykład analizy za pomocą Alfascreen snippetu streszczenia odnośnika możliwego z wyszukiwarki Google dla danej witryny

Przykład analizy za pomocą Alfascreen snippetu streszczenia odnośnika możliwego z wyszukiwarki Google dla danej witryny

 

 • SERP – za angielskiego Search Engine Result Page, czyli strona z wynikami wyszukiwania na dane zapytanie.
Przykład wyników wyszukiwania (SERP) wyszukiwarki Google z podziałem na rodzaj streszczenia/ snippetu

Przykład wyników wyszukiwania (SERP) wyszukiwarki Google z podziałem na rodzaj streszczenia/ snippetu

Przykład wyników wyszukiwania (SERP) wyszukiwarki Google z podziałem na rodzaj streszczenia/ snippetu

 

 • Thin content update – aktualizacja algorytmu rankującego Google w celu usunięcia z SERP’ów stron, między innymi z małą ilością tekstu w stosunku do ogólnej wielkości podstron. Aktualizacja to mogła uwzględnić również takei czynniki jak: zduplikowaną treść, techniczne problemy/aspekty, pętle przekierowań, niepoprawne sitemap’y, strony bez treści, problemy indeksujace, brak opisów/ altów dla zdjęć.
 • Above the fold – to obszar widoczny dla użytkownika trafiającego na daną stronę bez scrolowania (przewijania) w dół. To obszar gdzie zawarty powinien być przekaz marketingowy, zachęcający do zapoznania się z treścią strony, lub wywołania pożądanej akcji, np. zapis do newslettera.
 • Wskaźnik konwersji ( Conversion Rate /CR) – w skrócie to stosunek ogólnej liczby wejść na daną witrynę w porównaniu do osób dokonujących zakupy (lub inną oczekiwaną akcję). Za dobry uważany jest jeżeli osiąga poziom 2%. Jak zwiększyć wskaźnik konwersji w sklepie?
 • TOP1 –  odnośnik/streszczenie/snippete do danej strony,  znajdujący się na pozycji nr 1 w wynikach wyszukiwania (,czyli najwyżej). Adekwatnie mamy TOP3 TOP10

Autor
Łukasz Gmys

Łukasz Gmys

Facebook Twitter Google+

Łukasz Gmys - pasjonat e-marketingu, analityki oraz nowych technologii internetowych. Swoje doświadczenie zdobył między innymi w firmach: SUN Microsystems (Oracle), Accenture, Pitney Bowes, Perspective Docklands czy Volt Consulting. Właściciel agencji TeKmedia.pl, co-founder systemu Alfascreen.com oraz Designby.me 3DTechnologies.